آزمایشگاه

آزمایش‌های قابل انجام در آزمایشگاه فکور مغناطیس اسپادانا بر اساس نیاز مشتری به موارد زیر تقسیم می شود:

آزمایش های امکان سنجی و اولیه (Feasibility and Initial Tests)

آزمایش های طراحی و تکمیلی(Experiments Designed and Final Tests)

آزمایش های بهینه سازی (تحقیق و توسعه) (Optimization Tests)

آزمایش‌­های امکان سنجی و اولیه (Feasibility and Initial Tests)

در این نوع آزمایش­‌ها هدف تنها بررسی اولیه خواص مغناطیسی و شناورسازی نمونه معدنی با قرار گرفتن در میدان­‌های مغناطیسی مختلف و بررسی محصولات مغناطیسی و غیر مغناطیسی در جدایش مغناطیسی و همچنین استفاده از مواد شیمیایی مختلف به عنوان کلکتور، کفساز، بازداشت کننده، تنظیم کننده و متفرق ساز در جدایش به وسیله فلوتاسیون می‌باشد.

برای انجام این آزمایش‌­ها از انواع مختلف جداکننده مغناطیسی استوانه‌­ای (Drum separator) نوع شدت پایین و شدت متوسط در مقیاس آزمایشگاهی استفاده خواهد شد. در آزمایش‌­های فوق مباحث فنی و اقتصادی به صورت کامل مورد نظر نیست. این نوع آزمایش­‌ها در مقایسه با آزمایش‌های طراحی نیاز به زمان و هزینه کمتری دارند. در آزمایش‌­های فوق نیز جهت تعیین مقدار نمونه لازم جهت انجام آزمایش نیازمند دانستن عیار بار ورودی، نوع و مقدار گانگ، درصد توزیع کانی با ارزش، کانی‌­های همراه با ارزش (By Product)، توزیع دانه‌­بندی بار اولیه و درجه آزادی کانی با ارزش به دست آمده می‌­باشیم.

img 5094

آزمایش‌های طراحی و تکمیلی(Experiments Designed and Final Tests)

در این نوع آزمایش‌­ها که پس از آزمایش‌­های امکان سنجی انجام می‌­شود با دانستن خواص مغناطیسی و یا شناورسازی اولیه  ماده معدنی، اطلاعات تکمیلی همچون میزان ذخیره قطعی، عیار بار ورودی، میزان تولید سالانه، نوع و مقدار گانگ، درصد توزیع کانی با ارزش، کانی‌های همراه با ارزش (By Product)، توزیع دانه ­بندی بار اولیه، رطوبت و درجه آزادی کانی با ارزش به دست آمده، مورد نیاز است تا خواص کامل ماده معدنی و مقدار وزنی لازم برای داشتن نمونه متوسط مشخص شود.

همچنین هدف مشتری از فرآوری نمونه فوق (عیار و بازیابی مطلوب)، میزان توان سرمایه‌­گذاری، میزان دسترسی به انرژی‌­های مصرفی (آب، برق، گاز و سوخت‌­های گازوئیلی)، نوع و میزان راه دسترسی به ماده معدنی، عملیات فرآوری مشابه صورت گرفته در مناطق اطراف، محدودیت‌­های موجود از لحاظ منابع طبیعی و حفاظت محیط زیست نیز مشخص شده سپس آزمایش‌­های نهایی برروی نمونه صورت گرفته و در نهایت بر اساس نتایج حاصل اقدام به طراحی خط فرآوری و انتخاب تجهیزات می‌­شود.

به عبارت دیگر بررسی فنی و اقتصادی به صورت جامع و کامل در این نوع آزمایش‌­ها انجام می‌­گیرد لذا آزمایش‌­های جدایش مغناطیسی به وسیله جداکننده­‌های مغناطیسی پایلوت صورت خواهد گرفت. همچنین تست­‌های فلوتاسیون و بررسی قابلیت شناورسازی با در نظر گرفتن جریان‌های برگشتی و به صورت مدار بسته صورت خواهد گرفت تا بتوان بررسی دقیق‌­تری نسبت به پارامترهای فرآیندی چون عیار و بازیابی داشت.

پارامترهای هزینه و دقت در این نوع آزمایش از سطوح بالاتری نسبت به آزمایش‌­های امکان سنجی برخوردار هستند. با توجه به میزان اهمیت و حساسیت این نوع آزمایش‌­ها، نیاز به زمان و دقت بیشتری در آزمایش‌­های فوق بوده و به تبع آن از هزینه بالاتری برخوردار هستند.

fms laboratory 1 e1690291713602

Optimization

Simulation

Monitoring

Commissioning

Concept Design

Test

Idea

آزمایش‌های بهینه سازی و تحقیق و توسعه (Optimization Tests)

این نوع آزمایش‌­ها جهت بهینه‌سازی شرایط فعلی خطوط فرآوری انجام می‌­شود تا راندمان خط فرآوری، متشکل از بازیابی و عیار و همچنین ظرفیت تولید افزایش یابد. این نوع آزمایش‌­ها در مراتب بعدی از آزمایش‌­های امکان سنجی و طراحی قرار دارند. در آزمایش­های فوق نیازمند کسب اطلاعات در مورد میزان ذخیره قطعی، عیار بار ورودی، میزان تولید سالانه، نوع و مقدار گانگ، درصد توزیع کانی با ارزش، کانی‌­های با ارزش همراه (By Product)، توزیع دانه ­بندی بار اولیه، رطوبت و درجه آزادی کانی باارزش همچنین هدف مشتری از فرآوری نمونه فوق (عیار و بازیابی مطلوب)، میزان توان سرمایه­‌گذاری، میزان دسترسی به انرژهای مصرفی(آب، برق، گاز و سوخت­های گازوئیلی) می‌­باشیم.

img 7537
02 e1688912017541

امکانات آزمایشگاهی

آزمایشگاه فرآوری شرکت فکور صنعت تهران که یکی از مجهزترین و پیشرفته ترین آزمایشگاه های خاورمیانه می باشد، به عنوان مهم ترین آزمایشگاه مورد استفاده توسط شرکت فکور مغناطیس اسپادانا است که نقشی کلیدی در توسعه نوآوری‌­ها و یافتن راه‌حل‌های جدید برای این شرکت دارد. نتایج آزمایشات فرآوری مبنای اصلی در محاسبات اقتصادی بازگشت سرمایه می‌باشد.

آزمایشگاه فوق دارای بخش­های زیر می باشد:

  • آزمایشگاه کانی ­شناسی
  • آزمایشگاه فرآوری مواد معدنی
  • مرکز آزمایش آب‌زدایی و تیکنر
  • مرکز تست HPGR
  • آزمایشگاه شیمی
  • کارخانه پایلوت فرآوری مواد معدنی
  • آزمایشگاه متالورژی و پلنت پایلوت آن
  • واحد پشتیبانی کارخانه فرآوری