تجهیزات فرآوری معدنی

بزرگترین سازنده انواع مختلف تجهیزات مغناطیسی

تجهیزات فراوری معدنی

 
شرکت فکور مغناطیس اسپادانا به عنوان بزرگترین سازنده انواع مختلف تجهیزات مغناطیسی دارای طیف وسیعی از محصولات و تجهیزات بر اساس نیازهای مختلف کارفرما می‌باشد.

خردایش و دانه‌بندی مواد

در صنعت فرآوری مواد معدنی جهت پرعیار­سازی و حذف ناخالصی­ ها بایستی مواد در حد مشخصی خرد و دانه ­بندی شوند. جهت خردایش و دانه بندی مواد معدنی بایستی با توجه به خصوصیاتی همچون تناژ، ابعاد، قابلیت خردایش (اندیس کار)، چسبندگی، وزن مخصوص و غیره از تجهیزات متفاوتی استفاده ­شود.
برای خردایش و دانه بندی مواد از تجهیزات زیر استفاده میشود:

سنگ ­شکن (ژیراتوری، فکی، مخروطی)

بین، هاپر و شوت

بلت اسکیل

X-Ray Sorter

مواد معدنی پس از عملیات خردایش، جهت فرآیند پرعیارسازی به مدار تغلیظ منتقل می­‌شوند. در مدارهای تغلیظ با توجه به نوع و شرایط کانی­ شناسی ماده معدنی از روش­‌های مختلف جدایش همچون روش­‌های فیزیکی، شیمیایی و فیزیکی-شیمیایی استفاده می­‌شود. از مهم‌ترین روش­‌های فیزیکی می‌توان به روش‌­های ثقلی، مغناطیسی (تر و خشک) و الکترواستاتیکی اشاره نمود.

روش فلوتاسیون (شناورسازی)

از روش‌های مهم فیزیکی-شیمیایی نیز می‌­توان به روش فلوتاسیون (شناورسازی) اشاره نمود که برای فرآوری کانی‌­های مختلف فلزی و غیر­فلزی به خصوص نوع سولفیدی و جدیداً نوع اکسیدی جهت پرعیارسازی بیشتر و هچنین حذف ناخالصی‌­های مهم در صنعت فرآوری سنگ آهن همچون فسفر، گوگرد، سیلیس و غیره اشاره نمود.

 

جدایش مغناطیسی

روش جدایش مغناطیسی دارای بیشترین بازدهی و کاربرد در صنعت فرآوری به خصوص سنگ آهن می‌باشد. این روش برای طیف وسیعی از کانی‌ها با خواص مختلف فرومغناطیس (مگنتیت، تیتانومگنتیت و غیره) و پارامغناطیس (هماتیت، گوتیت، کرومیت، پیرولوزیت و غیره) استفاده می‌­شود.

روش لیچینگ (فروشویی)

از مهم‌ترین روش­‌های شیمیایی نیز می‌توان به روش لیچینگ (فروشویی) اشاره نمود که برای صنعت فرآوری کانی­‌های اکسیدی به خصوص مس، سرب، روی، طلا، آلومینیوم و غیره از کاربرد زیادی برخوردار می‌­باشد.

جدایش ثقلی

این روش بر اساس خواص فیزیکی مانند اختلاف وزن مخصوص ماده با ارزش از ناخالصی‌ها استوار می‌باشد. از تجهیزات موجود در این روش می‌­توان به انواع جیگ، میزلرزان، مارپیچ همفری، سیکلون واسطه سنگین، کلاسیفایر پارویی و مارپیچ و غیره اشاره نمود.

prj

تجهیزات فرآوری معدنی معمول در مدار تغلیظ شامل موارد زیر می‌باشد:

مدار آبگیری

تیکنر

کلاسیفایر

هیدرسیکلون

سمپلر اسلاری

آسیا (خودشکن، نیمه خودشکن، گلوله ای و میله ای)

پمپ و سیستم پایپینگ

جدا کننده مغناطیسی خشک و تر مشتمل بر گاوس پایین (LIMS)، متوسط(MIMS) و بالا(WHIMS) و HGMS